Sign In

x

Farelerde denenen ilaç hafıza kaybını önlemeyi başardı

Dünya çapında insan hayatının uzaması ve yaşanan hastalıklar konusunda birçok araştırma ve deney yapılmaya devam ediyor. Bu deneylerin özellikle farelerin üzerinde denenerek insan sağlığının iyileştirilmesi konusunda ciddi adımlar atılıyor. Yapılan son çalışmalardan birinde, bilim adamları, farelerdeki travmatik beyin yaralanmasının ve insan beyninde oluşturduğu hafıza kaybının tamamen önüne geçildiği sonucu alındığı ifade edildi.

The Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırmada, San Francisco California Üniversitesinde görevli olan bilim adamları, 2013 yılında keşfedilerek uzun yıllardır üzerinde çalıştıkları ISRIB adlı ilacın, beyin hasarı oluşmuş farelerde öğrenme ve hatırlama yetilerini iyileştirerek geri getirdiğini buldular.

Lokalize beyin hasarı denen,  günlük hayatı sürdürürken kullandığımız uzamsal hafızada sorunlara yol açmasını engelleyen ilacın lokalize beyin hasarı ve tüm beyni etkileyen beyin sarsıntısı hasarının etkilerini iyileştirmede etkili olduğunu keşfetti.
Araştırmacılar, ilacın hasarın oluşmasından 1 ay sonra bile etkili olduğunu belirlerken,  Susannah Rosi, yaptığı açıklamada, beyninde bu tür hasar oluşan hayvanların, genellikle öğrenme yetilerini eskisi kadar iyi kullanamadıklarını belirtti.